08
mar

Witamina A i jej działanie
na skórę

Nikt z nas nie lubi mieć suchej czy nie ładnie wyglądającej skóry. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że przyczyną tego stanu rzeczy może być niedostateczna ilość retinolu w naszym organizmie. Gdzie występuje retinol czyli witamina A i jakie są przyczyny jej niedoboru?

Witaminy to związki organiczne, które są niezbędne do prawidłowej czynności organizmu. Muszą one być dostarczane w pożywieniu, gdyż nie są syntetyzowane przez człowieka. Niedobór poszczególnych witamin może być przyczyną problemów zdrowotnych, w tym również może mieć wpływ na funkcjonowanie i wygląd skóry.

Witamina A właściwości

Witamina A (retinol) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W naturze znajduje się w dwóch postaciach:

  • retinol – występujący w pokarmach pochodzenia zwierzęcego;
  • prowitaminy alfa- i beta-karoten – znajdujące się w warzywach żółtych i zielonych (związki te przekształcane są w jelicie na retinol).

Witamina A odpowiedzialna jest m.in. za dobre widzenie, a także jest konieczna w procesach regeneracji błon śluzowych. Ponadto korzystnie wpływa na układ odpornościowy, ma działanie antyoksydacyjne oraz zapewnia prawidłowy rozwój kości i zębów. Niedobór witaminy A może być spowodowany niedostateczną ilością retinolu (lub karotenów) w pożywieniu, zaburzeniami wchłaniania tłuszczów (choroby trzustki, niedrożność dróg żółciowych, celiakia) jak również wynikiem alergii na produkty mleczne. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u osoby dorosłej wynosi ok. 1 mg, a u dzieci w wieku do 10 lat 0,6 – 0,8 mg. Dla przykładu 125 g wątróbki z kurczaka zawiera 18,97 mg retinolu. Pierwszym symptomem braku dostatecznej ilości witaminy A są suche, zaczerwienione i wrażliwe oczy.

Problemy skóry a niedobór witaminy A

Awitaminoza A może powodować zmiany skórne. U dzieci z niedoborem witaminy A skóra jest sucha i łuszcząca. U dorosłych może się to przejawiać nadmiernym rogowaceniem naskórka, mieszków włosowych, zmniejszeniem wydzielania potu, suchością, przedwczesnym siwieniem włosów i trudniejszym gojeniem się ran. Niedobór retinolu sprzyja również powstawaniu zmarszczek. Natomiast beta-karoten, będący produktem wyjściowym do syntezy tej witaminy, posiada zdolność wiązania wolnych rodników.

Źródła witaminy A

wątróbka
nerki
marchew
koper
jarmuż
szpinak
zielona sałata
pomidory
papryka
brokuły
botwina
dynia
żółtko jaj
mleko
masło
oleje rybne, np. tran
Uwaga! Witaminę A organizm przyswaja tylko z tłuszczem.

 

Retinol i retinoidy (syntetyczne pochodne kwasu witaminy A) należą do najbardziej efektywnych składników preparatów przeciwstarzeniowych. Krem z witaminą A wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów, a także zwiększa produkcję włókien kolagenowych. Krem ochronny z witaminą A pomaga zregenerować wysuszony naskórek, zmniejsza zrogowacenia, łagodzi stany zapalne skóry, a także zapobiega uszkodzeniom skóry wywołanym przez słońce. Retinoidy mają też potwierdzone zastosowanie w licznych problemach dermatologicznych, takich jak AZS, łuszczyca, trądzik czy posłoneczne przebarwienia na skórze.

Retinoidy dzielą się na:
I generacji – retinoidy niearomatyczne (retinol, tretinoina, izotretinoina);
II generacji – retinoidy monoaromatyczne (etretinat, acitretin);
III generacji –.retinoidy poliaromatyczne (adapalen, tazaroten).

Czas trwania miejscowego leczenia retinoidami wynosi od pięciu do kilkunastu tygodni. Ich stosowanie nie jest wskazane u kobiet w ciąży.

Witamina A – maść, krem, krople. Co wybrać?

Jest wiele produktów aptecznych do stosowania zewnętrznie, które zawierają witaminę A. Kremy i maści stosowane są w nadmiernym rogowaceniu naskórka, odmrożeniach, oparzeniach słonecznych i wypryskach. Preparaty te przyspieszają gojenie się ran i regenerują suchą, łuszczącą się skórę. Niektóre specyfiki mają zastosowanie także jako domowe kosmetyki. I tak np. maścią z witaminą A do nosa (ponieważ jest odpowiednio przebadana i oczyszczona) można z powodzeniem zastąpić przeciwzmarszczkowy krem pod oczy – napisała farmaceutka-blogerka Euceryna. Do kosmetyków do twarzy można także dodawać np. witaminę A w kroplach, ale już bezpośrednio na dłoń, tuż przed nałożeniem na skórę. „I czasem ze zwykłego kremu robi się bomba nawilżająca, przeciwzmarszczkowa czy antyoksydacyjna” – dodaje na swoim blogu Euceryna.